Znaki na opakowaniach

W jakim celu są umieszczane?
Są umieszczane w celu zapoznania konsumenta o właściwościach, sposobie postępowania i ważnych informacjach wyrobu gotowego.

Oto kilka z nich: 

Dbaj o czystość. Wrzuć do kosza. Znak ma przypominać nam, aby opakowanie po wykorzystanym produkcie trafiło tam, gdzie jego miejsce - tj. do pojemnika na śmieci. Opakowanie wyrzucone na trawę, do lasu lub rzeki 
zanieczyszcza środowisko.



Oznaczenie CE umieszczone na produkcie lub jego opakowaniu jest deklaracją producenta, że jego produkt spełnia wymagania dyrektyw obowiązujących w 
Unii Europejskiej.


Opakowania biodegradowalne - znak ekologiczny przeznaczony jest dla opakowań, które rozkładają się podczas kompostowania i nie uwalniają szkodliwych substancji. Mogą być kompostowane wraz z odpadami organicznymi.


Nie testowane na zwierzętach - znak ekologiczny jest to jeden z ekoznaków, którym sygnuje się produkty nie testowane na zwierzętach. Oznacza, że w fazie badań produkt nie był testowany na zwierzętach. 
Oznaczenie ekologiczne najczęściej stosują producenci kosmetyków. Umieszczanie tego oznaczenia na opakowaniach nie jest poprzedzone 
weryfikacją bądź certyfikacją.


Przyjazny dla ozonu (bezpieczny dla ozonu) ta infografika informuje konsumenta, że produkt nie zawiera freonów, które niszczą warstwę ozonową ziemskiej atmosfery, a tym samym przyczyniają się do globalnego ocieplenia klimatu.



Materiał łatwopalny. Należy zachować szczególną ostrożność i trzymać towar od źródła jakiegokolwiek źródła zapłonu.






Znak towarowy Zielony punkt to informacja, że producent wniósł wkład finansowy w budowę i funkcjonowanie systemu recyklingu i odzysku 
odpadów polskiej organizacji Rekopol Organizacja Odzysku S.A. Zielony punkt widnieje na kartonach, puszkach, butelkach i innych produktach. Jest jednym z najczęściej stosowanych znaków na świecie.



Góra, nie przewracać. Oznacza że nie powinno się przewracać towaru oraz zachować  ostrożność, nieprzestrzeganie tego oznaczenia może spowodować uszkodzenie towaru.

4 komentarze:

  1. Prowadząc firmę przewozową, transportową, czy też będąc kurierem, trzeba te znaki oczywiście znać. Tak samo i przepisy związane z transportem. Musicie wiedzieć też kto odpowiada za uszkodzenie towaru podczas transportu. Prawie we wszystkich przypadkach jest to przewoźnik, jeżeli paczka jest źle zapakowana to nie powinien on jej przyjmować.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak najbardziej na opakowaniach trzeba zawierać odpowiednie oznakowania. Dotyczy to także opakowań używanych na potrzeby branży gastronomicznej. Dla mnie są to głównie opakowania styropianowe na żywność w tym na dania gorące. One muszą także spełniać określone standardy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Są różnego rodzaju opakowania, jak i powierzchnie, które można dowolnie znakować i grawerować. Usługa grawerowania w wielu branżach jest aktualnie bardzo popularna. Koniecznie zerknijcie sobie na stronę Grawerowanie Wrocław , gdybyście tylko chcieli sprawdzić, jak dokładnie wygląda taka usługa.

    OdpowiedzUsuń
  4. Podczas nadawania przesyłki kurierskiej trzeba także pamiętać o tym by ją odpowiednio zapakować. W ofercie https://tcmservice.pl/ można znaleźć bardzo wytrzymałe taśmy pakowe, które sprawdzą się zarówno w sklepach internetowych, jak i na własny użytek.

    OdpowiedzUsuń