niedziela, 8 maja 2016

Analiza XYZ

Co to analiza XYZ?
To jedna z metod klasyfikacji zasobów według regularności zapotrzebowania na nie i dokładności prognozowania. Grupa X to regularne zapotrzebowanie, niewielkie wahania; wysoka dokładność prognozowania, Y - zapotrzebowanie o charakterze sezonowym lub z wyraźnym trendem; średnia dokładność prognozowania, Z - bardzo nieregularne zapotrzebowanie; niska dokładność prognozowania.Inna wersja tej klasyfikacji zakłada podział według tempa zużycia lub sprzedaży. X  - duże tempo zużycia, Y- średnie tempo zużycia, Z - małe tempo zużycia. Często łączy się tą metodę z analizą ABC. 


Znaki na opakowaniach

W jakim celu są umieszczane?
Są umieszczane w celu zapoznania konsumenta o właściwościach, sposobie postępowania i ważnych informacjach wyrobu gotowego.

Oto kilka z nich: 

Dbaj o czystość. Wrzuć do kosza. Znak ma przypominać nam, aby opakowanie po wykorzystanym produkcie trafiło tam, gdzie jego miejsce - tj. do pojemnika na śmieci. Opakowanie wyrzucone na trawę, do lasu lub rzeki 
zanieczyszcza środowisko.



Oznaczenie CE umieszczone na produkcie lub jego opakowaniu jest deklaracją producenta, że jego produkt spełnia wymagania dyrektyw obowiązujących w 
Unii Europejskiej.


Opakowania biodegradowalne - znak ekologiczny przeznaczony jest dla opakowań, które rozkładają się podczas kompostowania i nie uwalniają szkodliwych substancji. Mogą być kompostowane wraz z odpadami organicznymi.


Nie testowane na zwierzętach - znak ekologiczny jest to jeden z ekoznaków, którym sygnuje się produkty nie testowane na zwierzętach. Oznacza, że w fazie badań produkt nie był testowany na zwierzętach. 
Oznaczenie ekologiczne najczęściej stosują producenci kosmetyków. Umieszczanie tego oznaczenia na opakowaniach nie jest poprzedzone 
weryfikacją bądź certyfikacją.


Przyjazny dla ozonu (bezpieczny dla ozonu) ta infografika informuje konsumenta, że produkt nie zawiera freonów, które niszczą warstwę ozonową ziemskiej atmosfery, a tym samym przyczyniają się do globalnego ocieplenia klimatu.



Materiał łatwopalny. Należy zachować szczególną ostrożność i trzymać towar od źródła jakiegokolwiek źródła zapłonu.






Znak towarowy Zielony punkt to informacja, że producent wniósł wkład finansowy w budowę i funkcjonowanie systemu recyklingu i odzysku 
odpadów polskiej organizacji Rekopol Organizacja Odzysku S.A. Zielony punkt widnieje na kartonach, puszkach, butelkach i innych produktach. Jest jednym z najczęściej stosowanych znaków na świecie.



Góra, nie przewracać. Oznacza że nie powinno się przewracać towaru oraz zachować  ostrożność, nieprzestrzeganie tego oznaczenia może spowodować uszkodzenie towaru.

Analiza ABC

Do czego służy analiza ABC?

Metoda ABC słóży do oceny zasobów (stanów magazynowych, kosztów pracowniczych, kosztów dystrybucyjnych, zysków itp.) . Wartości brane pod uwagę w wykresach i tabelach to:
- wartość prodyktów
- zysk finansowy
- ilość (godzin pracy, transportu lub ilości w sztukach towaru i opakowań)
- koszty (dostawy, zamówień, zakupów, produkcji i reklamacji)
- ilość zgłoszeń
- użyteczność

Jak przeprowadzić tą analizę?

Przeprowadzenie klasyfikacji np. zapasów metodą ABC jest stosunkowo proste. Pierwszy etap polega na wyborze określonego kryterium podziału. Będzie to np. przychód ze sprzedaży. Następnie tworzy się zestawienie asortymentowe malejąco według tego właśnie kryterium. Dalej oblicza się faktyczne i skumulowane udziały w przychodach ze sprzedaży dla każdej pozycji. Mając dane uporządkowane w ten sposób, możemy przydzielić każdej pozycji asortymentowej grupę A,B lub C.
Do grupy A zaliczać się będą towary, stanowiące 20% asortymentu, a generujące 80% sprzedaży. Towary z grupy B stanowiące 30% asortymentu generuje 15% sprzedaży. Natomiast grupa C jest reprezentowana przez pozostałe 50% asortymentu, ale przychody ze sprzedaży tych towarów stanowić będą jedynie 5%.

środa, 13 kwietnia 2016

Witam

Witam jestem uczennicą klasy 1TL. Zapraszam do czytania. Postaram się zamieszczać na bieżąco, w sposób uporządkowany, informacje dotyczące logistyki i dystrybucji.

Informacja

Ten blog to OBOWIĄZKOWA  praca domowa na zajęcia z Logistyki. Więc to tylko formalność i zostanie usunięty po zaliczeniu. Więc jeśli przypadkiem tu zawędrowałeś to zignoruj to i żyj dalej.